تلکس خبرافلاك:خیابان های خرم آباد در اشغال وانت بارهای میوه فروش
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۵     کد خبر : ۱۸۴۰۵

یکی از معضلات خیابان های شهر، اشغال شدن آنها از سوی میوه فروشان است و متاسفانه این معضل تا به امروز به‌صورت جدی مورد توجه قرار نگرفته و با متخلفان برخورد نشده است.


 به گزارش خبرافلاك

به گزارش خبرافلاک دستفروشی معضلی که به عقیده برخی جامعه شناسان و مدیران مدیریت شهری، برای رفع آن باید راهکارهایی مناسب و کارآمد از سوی سیاستگذاران اقتصادی و اجتماعی در نظر گرفته شود.

 

فقر، بیکاری، گره های کور کارگاه‌های کارآفرینی که در نتیجه عدم حمایت از تولیدات داخلی به وجود آمده است، نبود نظارت مستمر بر اجرای برنامه های تدوین شده در حوزه اشتغال، فشارهای اقتصادی که بر قشر ضعیف و متوسط جامعه در تامین معاش وارد می شود، همه و همه از جمله عواملی هستند که موجب گسترش و توسعه معضل دستفروشی می شود.

 

شهر خرم آباد نیز دراین زمینه با مسائل مبتلا به ناشی از دستفروشی و وانت های کوچک و بزرگ میوه فروشی ها روبرو است،شهروندانی که به دلایل متعدد نیازمند تامین نیازهای زندگی هستند.

 

 

 

یکی از این شهروندان تحصیل کرده بهزاد احمدی است با داشتن مدرک لیسانس ناگزیر به فروش میوه با وانت است  وی در گفت وگو با خبرنگار سفیرافلاک با بیان اینکه این یک شغل کاذب است می گوید: مجبورم برای رفع نیازهای خانواده ام این  شغل را ادامه بدهم در غیر این صورت باید گدایی کنم. 

 

وی با اظهار نارضایتی از کسب خود ادامه داد: راستش را بخواهید این روزها قدرت خرید مردم پایین است گاهی اوقات یک هفته طول می کشد بار ما به فروش برسد.

 

وی افزود: شهرداری یا اجرائیات مانع از این نوع فروش ما  می شوند و بارها برای من پیش آمده که از طرف اجرائیات شهرداری برخورد و جریمه می شوم ولی راهی جز ادامه کارم ندارم.  

 

احمدی در پایان می گوید ما از مسوولین شهر انتظار ساخت کارخانه های جدید نداریم ولی خواهش می کنیم با راه اندازی کارخانه های تعطیل شده شهر به داد ما جوانان برسند. 

 

 

حسین ایمانی‌جاجرمی، مدرس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران معتقد است: دستفروشی ریشه‌های تاریخی دارد و تا پیش از استقرار نظام مدرن خرید و فروش در قالب مراکز تولید و فروشگاه‌های توزیع، بخش قابل توجهی از مایحتاج مردم در محلات شهری و روستاها از طریق فعالیت‌های دستفروشان تامین می‌شده است.

 

به نظر وی حتی در زمان حاضر در مناطق دورافتاده‌ای که امکان و صرفه ایجاد مرکز فروش در قالب مغازه یا فروشگاه نیست، این دستفروشان هستند که می‌توانند با توجه به ماهیت کار خود یعنی موجودی اندک با توانایی جابه‌جایی سریع، تا اندازه‌ای به برخی احتیاجات روزمره پاسخ دهند. حتی برخی مشاغل در دسته خوراک‌فروشی‌ها هست که به صرفه‌ترین راهکار برای عرضه آنها دستفروشی است.

 

به گفته جاجرمی  مسئله اصلی این است که به خاطر سیاست های اقتصادی چند سال گذشته، فقر در ایران گسترش پیدا کرده و آمارها نشان می دهند که حتی بخشی از طبقه متوسط جامعه به طبقه فقیر سقوط کرده اند و افرادی که دست به دستفروشی می زنند، قادر به تامین هزینه های زندگیشان به طرق معمول نیستند و مجبورند دستفروشی را برای فرار از بیکاری یا به عنوان شغل دوم و سوم انجام بدهند.

 

 

اما نظر، مدیران و مسئولان مرتبط با این موضوع قانونی و به دور از ملاحظات است به گونه ای که معاون خدمات شهری شهرداری خرم آباد از آغاز برخورد جدی با میوه‌فروشان متخلف در سد معابر شهر ازروزهای آینده خبر می‌دهد.

 

فرشیدخدامرادی می‌گوید: یکی از معضلات خیابان های شهر ، اشغال شدن آنها از سوی میوه فروشان است و متاسفانه این معضل تا به امروز به‌صورت جدی مورد توجه قرار نگرفته و با متخلفان برخورد نشده است.

 

وی گفت: طی چند روز آینده با همکاری پلیس راهور برخوردها باشدت بیشتری صورت می گیرد.

 

خدا مرادی از تشکیل بازارچه های محلی خبر داد و  گفت: یکی از برنامه های شهردای برای رفع این معضل ایجاد مکان مناسب برای این این فروشندگان است  که  تا حدودی جانمایی هم شده اند.

 

 

بهرحال برای جمع آوری این شغل های کاذب باید راهکارهای اساسی را اتخاذ کرد و خدای ناکرده نباید مانع درآمدزایی این افراد شد، چرا که این افراد اگر شغل مناسبی برای خود داشتن به این شغل های کاذب روی نمی آوردند 

 

 از طرف دیگر نباید آن قدر برخورد جدی با این پدیده صورت نگیرد، تا شاهد باشیم از شهرهای دیگر هم برای میوه فروشی و کسب درآمد به خرم آباد بیایند. 

 

شهرداری و نیروی انتظامی مدت زیادی است که با این شغل های کاذب برخورد می کنند ولی به نظر می رسد به تنهایی نمی توانند در راستای رفع این معضل اقدام نمایند.

 

به هر صورت برخورد با این معضل، نیاز به فرهنگ سازی در کنار ساز و کار قانونی قوی دارد که مسوولان استان در این راستا باید چاره اندیشی موثرتری را انجام دهند.

 

 گزارش از اکرم دالوند

 

انتهای پیام/برگشت به تلكس خبري