تلکس خبرافلاك:رمزیابی لشگر 57 لرستان در کربلای 4 ، عظمت کربلای 5 را رقم زد
سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۹     کد خبر : ۱۸۴۱۷

فرمانده سپاه ناحیه خرم آباد گفت: یکی ازعواملی که موجب شروع کربلای 5 در منطقه ی کربلای 4 شد موفقیت برخی یگان ها ی خودی از جمله لشگر 57 لرستان در پیدا کردن و کشف رمزی بود که از طریق آن می شد به راحتی تمام واحدهای ارتش عراق را دور زد.


 به گزارش خبرافلاك

به گزارش خبرافلاک سرهنگ پاسدار ماشااله بازگیر؛فرمانده سپاه ناحیه خرم آباد و از رزمندگان دوران دفاع مقدس در گفت وگوی تفصیلی با خبرافلاک در خصوص نقش آفرینی رزمندگان لشگر 57 حضرت ابوالفضل (ع)  لرستان در عملیات های مهمی همچون کربلای 4 و 5 گفت: اگرچه عملیات کربلای 4به دلیل لورفتن نقشه عملیات خیلی موفقیت آمیز نبود؛ اما یکی ازعواملی که موجب شروع کربلای 5 در همین منطقه شد موفقیت برخی یگان ها ی خودی از جمله لشگر 57 لرستان در پیدا کردن و کشف رمزی بود که از طریق آن می شد به راحتی تمام واحدهای ارتش عراق را دور زد.

وی با اشاره به اهم فعالیت رزمندگان لرستانی در مناطق کوهستانی در خصوص علت حضور مردان رزم لر در مناطق جنوبی کشور گفت: تا قبل از آغاز کربلای 4 رزمندگان لشگر 57 در مناطق دربندی خان جبهه ی پدافندی داشتند و آنجا مستقر بودند و آماده ی عملیات در منطقه ی نوسود بودند که به خاطر اهمیت کاردر جنوب، نوسود لغو و راهی جنوب شدیم.

بازگیر افزود: محوری که به  لشگر 57 داده شده بود یکی از سخت ترین محورهای عملیاتی منطقه کربلای 4 بود با زبده ترین نیروهای عراقی و موانع بسیار سنگین. یگان هایی که در خط بودند با توجه به نوع رسته شان به کار گرفته می شدند و لشگر 57 لرستان یک لشگر پیاده کوهستانی با تجهیزات و آموزش های کوهستانی بود ، اما استعداد و جنس سخت و محکم  نیروهای جنگی لرستان که عقب نشینی در کارشان نبود ، آنان را ازغرب به دل پنج ضلعی عراق کشاند.

این رزمنده دوران دفاع مقدس با اشاره به یگان های زرهی وتجهیزات نظامی دشمن در کربلای 4 و 5 اظهار کرد:  مولفه های آمادگی رزم دشمن از جمله استعداد، تجهیزات و آموزش نیروی دشمن خیلی از ما بیش تر بود اما رزمندگان ما سلاحی داشتند که دکترین جنگی و برترین قدرت های نظامی جهان را زمین گیر کرد و آن تفکریا پیروزی یا شهادت رزمندگان ما بود. چه ابزار جنگی می تواند در مقابل این تفکر قد علم کند؟

وی به توضیح فرماندهان لرستانی در خصوص نحوه ی تصرف محور و موقعیت خود پرداخت و یادآور شد: فرمانده گردان انبیاء(ولی ا.. میرهاشمی) در بین توضیحات چگونگی تصرف موقعیت خود به اخلاص و بصیرت رزمندگان اشاره داشت .

این رزمنده دوران دفاع مقدس در خصوص فاصله ی زمانی محدود بین کربلای 4 و 5 گفت: بعد از یک عملیاتی که با شکست روبه رو می شود ، شروع عملیات بعدی ، حداقل 6 ماه طول می کشد چون خیلی از شناسایی ها و مولفه های رزم باید ازسرگرفته شود اما لشگر 57 لرستان کلید را در کربلای 4 زده بود  وبا توجه به این پیروزی برای همه روشن شده بود که  طلسم شلمچه قابل شکستن است همانطوری که مردان رزم لرستان شکستند، و این بود که بلافاصله با یک وقفه ی کوتاه عملیات در 19 دی 65 با رمز یا زهرا(س) شروع شد .

بازگیر ضمن اشاره به نقش گردان های پیاده لشگر 57 لرستان در کربلای 5 افزود:درکربلای 4 فقط 85 گردان از نیروی زمینی سپاه به کار گرفته شد و در کربلای 5 ، 300 گردان تازه نفس و سرحال آماده ی میدان نبرد بودند ویگان هایی که در کربلای 4 حضور نداشتند خط شکن کربلای 5 شدند که لشگر 57 هم با 8 گردان پیاده در خرمشهر و حومه ی آن مستقر شدند و7 گردان تخصصی هم در خط پدافندی پشتیبانی می کردند.

وی درخصوص تعداد و نام گردان های حاضر لشگر57 لرستان در کربلای 5 گفت: مواضع پدافندی توسط گردان های کمیل الشتر ، محرم دورود، مالک الشتر ازنا، ابوذر الیگودرز، محبین کوهدشت و شهدا بود . برخلاف کربلای 4 که از جناح راست موفق شدند و درروبه رو موفق نشدند در کربلای 5 عملیات از روبه رو انجام شد.

 بازگیر در خصوص عوامل نظامی موثر در تصمیم سازی برای اجرای عملیات کربلای 5 به خبرافلاک گفت: یکی از این عوامل را می توان تبدیل عملیات کربلای 4 به عملیات رزم یابی ، شناسایی و شکستن خطوط مستحکم دشمن توسط گردان هایی از لشگر 19 فجر فارس و لشگر 57 لرستان دانست.

وی با اشاره به نقش عملیاتی چون کربلای 5 در از کار انداختن ماشین جنگی دشمن یادآور شد: کربلای 5 باعث قطع امید همه ی حامیان عراق شد و در صدور قطعنامه های سازمان ملل نسبت به گذشته خیلی تاثیر گذار بودتا جایی که در تیر سال 66 قطعنامه ی 598 صادر و ایران در 27 تیر 67 قطعنامه را پذیرفت تا داغ پیروزی در این جنگ نابرابر را برای همیشه بر دل صدام و هم پیمانانش بگذارد.

 فرمانده سپاه ناحیه خرم آباد در پایان در خصوص وظیفه سنگین و دشوار فرماندهان و افسران جنگ نرم امروز گفت : جوانان امروز درجبهه های جنگ نرم باید بصیرت ،ایستادگی واخلاص جوانان پیروزعملیات کربلای 5 را برای عبورازاین پیچ سنگین دشمن که بینش ، اعتقادات و در پس آن تغییررفتارها را نشانه رفته است الگو قرار دهند.

وی افزود: اگرچه دشمن در جنگ نرم خود تجهیزات و تاکتیک های مدرن و تعریف شده برابر احساسات انسان مثل ماهواره و شبکه های اجتماعی و امثال این ها را به راه انداخته است اما بحمدالله جوانان دختر و پسر امروزی به عنوان بهترین فرماندهان ارشد جنگ نرم با بصیرت تمام وارد میدان نبرد با دشمن شده اند وموفق هم بوده اند.

گرامی می داریم یاد و خاطره ی شهدای عملیات کربلای 5 از جمله شهیدان ترکاشوند فرمانده گردان توپخانه، شهید عبدالحسین کردی فرمانده اطلاعات عملیات لشگر، شهید ناصر فاضل شیرازی فرمانده طرح اطلاعات عملیات لشگر،شهید جواد میرشاکی فرمانده گردان شهدا، شهید رسول نادری جانشین گردان ، شهید فیروز سرتیب نیا فرمانده گردان پیاده،شهید محمد مراد گراوند مسوول دیدبانی لشگر.

 انتهای پیام/برگشت به تلكس خبري