تلکس خبرافلاك:۲۶۰۰پرونده نزاع زنان بررسی شد/پسران جوان بیشترین منازعات را دارند
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۷     کد خبر : ۱۸۵۹۱

عضو شورای قضائی لرستان از بررسی بیش از ۱۰ هزار پرونده نزاع در پزشکی قانونی این استان خبر داد و گفت: از این تعداد ۲ هزار و ۶۴۵ پرونده مربوط به نزاع زنان بوده است.


 به گزارش خبرافلاك

به گزارش خبرافلاک حمیدرضا نظیفی اظهار داشت: طی ۱۰ ماهه نخست سالجاری در لرستان تعداد ۱۰ هزار و ۸۶۲ پرونده آسیب و ضرب و جرح حاصل از نزاع بررسی و ثبت شده است که از این میزان پرونده تعداد ۸ هزار و ۲۱۷ مورد در بخش معاینات مردان و ۲ هزار و ۶۴۵ پرونده در بخش معاینات زنان مورد بررسی و کارشناسی قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: طی ۱۰ ماهه نخست سال گذشته نیز تعداد ۱۰ هزار و ۸۵۱ پرونده شامل ۸ هزار و ۲۴۹ معاینه نفر مرد  و ۲ هزار و ۶۰۲ نفر زن معاینات نزاع مورد بررسی قرار گرفته است.

عضو شورای قضائی استان لرستان با بیان اینکه معاینات نزاع شایع‌ترین و بیشترین حجم پرونده های مورد بررسی در پزشکی قانونی را تشکیل می دهد، اظهار کرد: مقایسه آماری ۱۰ ماهه نخست سالجاری و همان بازه زمانی سال قبل نشان از افزایش ۰.۱ درصدی تعداد پرونده های تشکیل شده برای معاینات نزاع در استان لرستان دارد.  

نظیفی تصریح کرد: همچنین طی سال گذشته تعداد ۱۲ هزار و ۲۱۹ نفر به دلیل صدمات ناشی از نزاع به ادارات پزشکی قانونی استان لرستان مراجعه کردند که به لحاظ تفکیک جنسیتی تعداد ۲ هزار و ۹۳۷ زن و ۹ هزار و ۲۸۲ نفر مرد بودند و از مجموع مراجعین مدعی نزاع در سال گذشته تعداد ۱۱ هزار و ۹۳۰ نفر، نزاع واقعی داشته اند.

وی با بیان اینکه در بررسی و کارشناسی پرونده های مدعی نزاع، همواره تعدادی پرونده غیر منازعه شامل جراحات حاصل از خودزنی و یا الگوی ضایعات ایجاد شده با رضایت شخصی نیز وجود دارد، تصریح کرد: برای بررسی صدماتی که به یک فرد در هنگام نزاع وارد می‌شود، ملاک‌ها و معیارهای مختلف و تخصصی وجود دارد که در مراکز پزشکی قانونی با هوشیاری و دقت عمل پزشکان زبده پزشکی قانونی ارزیابی هایی انجام می شود و با توجه به عدم تطبیق ضایعه، اینگونه موارد به راحتی قابل تشخیص است.

مدیرکل پزشکی قانونی لرستان بیان داشت: یکی از وظایف سازمان پزشکی قانونی، کارشناسی آسیب های مصدومان منازعات است که با استعلام مقام قضایی به این سازمان ارجاع داده می شوند و پزشکی قانونی به عنوان دستگاهی تخصصی در کنار نظام قضایی به صدور احکام کمک می‌کند.

نظیفی با تأکید بر اینکه حاکمیت متولی مهم‌ترین امور مردم است و دستگاه‌های حاکمیتی باید با سهولت خدمات را به مردم ارائه کنند، گفت: اجرای عدالت یکی از وظایف حاکمیتی و بر عهده دستگاه قضایی است و یکی از دستگاه‌های تخصصی قوه قضاییه، پزشکی قانونی است که در یک سوم پرونده‌های قضایی نقش بسیار مهمی دارد تا جایی که اگر این نظرات مبتنی بر دانش و تخصص کافی نباشد، سبب ضعف دستگاه قضایی خواهد شد.

بر اساس این گزارش، جرم نزاع از دسته جرائم ارتکابی خشن است که عوامل فرهنگی، سبک زندگی افراد، سطح اقتصادی و فقر در وقوع آن نقش پررنگی دارد؛ پسران جوان بیشترین گروه مراجعین منازعات هستند، جوانان عمدتاً تحریک پذیرتر بوده  در حالی که در سنین سالمندی و میانسالی پرخاشگری کمتر دیده می شود.

انتهای پیام/برگشت به تلكس خبري