تلکس خبرافلاك:قرارداد FATF گل به خودی و خودتحریمی است
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۱     کد خبر : ۱۸۵۹۸

کارشناس سیاسی گفت:عمل کردن به FATF  در سیستم بانکی و مسائل تحریم داخلی مالی نیروهای مسلح ،گل به خودی است.


 به گزارش خبرافلاك

به گزارش خبرافلاک علی ولیان منش کارشناس مسائل سیاسی  با بیان اینکه FATF  یک قرارداد نیست، یک سازمان بین دولتی است که توسط گروه "جی 7" تشکیل شد اظهار داشت:این نهاد  از ایران درخواست می‌کند تا نقص‌های قوانین خود در زمینه مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم را به شکل فوری و معنی‌دار برطرف کند.

 

وی بیان کرد: به طور خاص، تامین مالی تروریسم و انجام معامله‌های مشکوک را در قوانین خود به عنوان جرم تلقی کند.

 

ولیان منش افزود:ایران، در سال‌های گذشته تلاش کرده است با تصویب قوانین جدید، هم نظارت بر پرداخت مالیاتها را بیشتر کند، هم فضای کسب و کار را بهبود بخشد و هم شبهه‌ها در مورد تامین مالی تروریسم از طریق بازارهای غیرشفاف مالی را کاهش دهد.

 

کارشناس سیاسی گفت: یکی از اقداماتی که برای این منظور انجام شده، تصویب "قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم"بود که لایحه آن توسط دولت حسن روحانی در سال 94 به مجلس فرستاده شد و در بهمن سال گذشته تصویب و در اسفند سال گذشته به دولت ابلاغ شد.

 

وی ادامه داد:با قرارداد FATF سیستم حکومتی ما عامل اجرای طرف مقابل می‌شود و ما دچار خود تحریمی نهادهایی همچون سپاه و وزارت دفاع می‌شویم.

 

این کارشناس سیاسی ادامه داد:.کارسپاه و وزارت دفاع  تامین امنیت کشور است و این از نظر آمریکا مطلوب نیست و در این توافق دولت ایران موظف می‌شود با آنها برخورد کند.

 

وی یادآورشد:این اتفاق تلخ باعث شده تا بیگانگان هر طور می خواهند در مورد ما نظارت مداخله جویانه دهند که این با شعار اصلی ملت ایران اسلامی،استقلال،آزادی ،جمهوری اسلامی سازگاری ندارد.

 

انتهای پیام/برگشت به تلكس خبري