تلکس خبرافلاك:درد و دل کیوسک‌دار قدیمی؛ کسب و کار نشریات کساد است/ فروش آدامس بجای روزنامه!
دوشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۵     کد خبر : ۱۸۹۷۷

کیوسک‌دار قدیمی لرستانی فضای مجازی را رقیب قدر نشریات دانسته و می‌گوید: در گذشته مردم استقبال بسیار خوبی از روزنامه داشتند اما اکنون اینترنت و موبایل مجالی برای عرض اندام نشریات نمی‌دهد.


 به گزارش خبرافلاك

به گزارش خبرافلاک  امروزه با توسعه ابزارهای ارتباط جمعی و فضای مجازی استقبال مردم از نشریات کاغذی کاهش چشم‌گیری داشته است.

 

نشریاتی که در گذشته مهمترین منبع خبر و اطلاع‌رسانی مردم محسوب می‌شدند امروز با بی‌مهری تمام در کنج دکه‌ها جا خوش کرده و خاک بی‌معرفتی مشتریان پر و پا قرصشان را می‌خورند.

 

اگرچه برخی‌ها سخن از بی‌محتوایی نشریات فعلی در مقایسه با گذشته به میان می‌آورند اما بدون شک دسترسی آسان و البته بدون هزینه به اخبار متنوع منتشرشده در فضای مجازی را می‌توان عامل اصلی فروش کم نشریات و استقبال کم‌رنگ افراد از این ابزار ارتباطی عنوان کرد.

 

 

محسن قاسم‌زاده و پدرش 40 سال است که لحظه‌ای جدا از یار مهربان نشدند، چه آن روز که مغازه کتاب‌فروشی خوزستان را در زمان جنگ رها کرده و چه الان که در دکه‌های مطبوعاتی لرستان غم بی‌حمایتی مسوولان را می‌خورند.

 

به گفته خودش در یکی از سه دکه مطبوعاتی خرم‌آباد زمان انقلاب مستقر می‌شود و برای شروع کار نمایندگی روزنامه کیهان را در دست می‌گیرد.

 

بهترین روز زندگی‌اش را روزی  شنیدن خبر آزادی خرمشهر و لحظه بالابردن روزنامه‌های "شاه رفت" اطلاعات و کیهان توسط مردم را روز فراموش نشدنی عمرش و ماندگارترین تیتر انقلاب می‌داند.

 

 

فضای مجازی را رقیب قدر نشریات دانسته و می‌گوید: در گذشته مردم استقبال بسیار بالایی از روزنامه و مجلات داشتند، اصلا تفریح مردم یا سینما بود با خواندن روزنامه اما اکنون اینترنت و موبایل مجالی برای عرض اندام نشریات نمی‌دهد.

 

بارها شده بود که مشتریان زنگ می‌زدند و روزنامه و مجله مورد علاقه‌شان را به‌نوعی پیش‌خرید می‌کردند اما حالا چه، دیگر حتی مشتری ثابتی برای نشریات وجود ندارد و مردم در فضای مجازی به صورت رایگان اخبار را رصد می‌کنند.

 

کارش به معنای واقعی کساد شده و این را از روزنامه‌های تلنبارشده گوشه دکه به خوبی می‌توان فهمید، وقتی برای اطلاع از وضعیت معیشتی از او سوال شد که وضعیت کاسبی چطور است، گفت: بد.  

 

از روزگار فروش 500 روزنامه به روزی به زور 5 عدد رسیده‌ایم، خرید روزنامه‌های پر تیراژ که روزگاری از نان شب برای مردم واجب‌تر بود امروز بیشتر کیلویی و برای پاک کردن شیشه شده است.

 

 

اغلب کیوسک‌های مطبوعاتی برای تامین معاش خود مجبور به فروش چیزهای دیگری مثل آدامس، کارت شارژ، آب معدنی، کتاب داستان و سی دی هستند چرا که چرخ زندگی تنها با فروش نشریات نمی‌چرخد.

 

از طرفی نیز شهرداری اجازه نمی‌دهد روزنامه‌ها را روی پیشخوان و در معرض دید مردم قرار دهیم، بهانه‌اش سدمعبر است، اما مگر نه اینکه روزنامه باید در معرض دید باشد تا که مردم حداقل به خرید آن رغبت کنند.

 

درد و دل‌اش بسیار است اما با این وجود پای دردهای بسیاری نشسته و غم چه کسانی را که نخورده است، می‌گوید: غم انگیزترین ساعات عمرم لحظاتی بوده که جوانان از آینده و نبود کار بلاتکلیف شدند و سخن از بی‌فایده بودن آگهی‌های استخدام به میان می‌آورند.

 

 

به روزگار سختی که کشور طی این 40 سال پشت سر نهاده و مشکلات اقتصادی که همواره پای ثابت دغدغه‌های دولت‌مردان بوده گریزی زد و یادآور شد: هر زمانی که حاکمان این مملکت همت کرده و فعل توانستن را صرف کردند مردم نیز پای کار آمدند و مشکلات را به جان خریدند.

 

امروز نیز همین‌گونه است، تنها راهی که می‌توان جوانان این سرزمین را به آینده امیدوار کرد اعتماد به آنان است، اینکه جوانان به‌مانند زمان انقلاب در راستای سربلندی و اعتلای کشورشان به‌کار گرفته شوند حتی شده به قیمت از دست دادن جان.

 

از مشکلات حوزه کاری‌اش جویا شدیم، گفت: نبود صنف مشکل بزرگ حوزه کاری‌ ما است، اینکه نهادهای مربوط به حوزه مطبوعات هیچ‌گونه حمایتی از قشر کیوسک‌داران ندارند.

 

افراد زیادی بودند که کیوسک و یا کتابخانه داشتند و امروز به دلیل بی‌حمایتی و استقبال کم از خرید نشریات یا بوتیک لباس زنانه زدند و یا کبابی.

 

 

قاسم زاده از دیگر مشکلات کیوسک‌های مطبوعااتی یاد کرد و گفت: هیچ‌یک از افراد فعال در بخش کیوسک‌های مطبوعاتی بیمه نیستند و این معظل بزرگی برای افرادی است که به جز این شغل منبع درآمد دیگری نداشته و تمام عمر خود را به پای آن گذاشته‌اند.

 

بارها به ارشاد برای بیمه مراجعه کردیم و جلسات بسیاری نیز برگزار شد اما در نهایت عنوان شد که بیمه مشاغل آزاد شوید و این در حالی بوده که این بیمه دردی از افراد شاغل در کیوسک‌های مطبوعاتی دوا نمی‌کند.

 

انتظارش بیشتر از مسوولین ارشاد و خانه مطبوعات است، اینکه به مشکلات کیوسک‌داران توجه کرده و حمایت‌شان کنند، می‌گوید اغلب کیوسک‌داران به دلیل علاقه وافری که به حوزه مطبوعات دارند عمرشان را پای آن گذاشته و با کم و زیاد آن ساخته‌اند و به نظر بهره‌مندی از حداقل امکانات اولیه حق مسلم این افراد است.

 

انتهای پیام/

 

منبع خبر: فارس


برگشت به تلكس خبري