تلکس خبرافلاك:هر ۷ دقیقه یک نفر در لرستان به آلزایمر مبتلا می‌شود
پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۵     کد خبر : ۱۸۹۹۲

رئیس انجمن آلزایمر لرستان گفت: انجمن تخصصی «آلزایمر» با هدف ارائه خدمات آموزشی، مراقبتی و درمانی رایگان، در لرستان راه‌اندازی شد.


 به گزارش خبرافلاك

به گزارش خبرافلاک علی تیموری‌الوار  با اشاره به نحوه و ضرورت شکل‌گیری انجمن آلزایمر در لرستان، اظهار داشت: سال گذشته یک کارگاه آموزشی آلزایمر در تهران برگزار شد و قرار بود که 2 نفر از هر استان برای شرکت در این کارگاه انتخاب شوند که بنده به عنوان کارشناس ارشد بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی به همراه خانم زهره دانه‌ای برای شرکت در این کارگاه اعزام شدیم.

وی افزود: بنا بود که افراد شرکت کننده در این کارگاه سه روزه، پس از بازگشت به استان‌های خود به عنوان سفیران آلزایمر با همکاری سازمان بازنشستگی، انجمن آلزایمر کشور و دانشگاه علوم پزشکی به تأسیس انجمن آلزایمر در استان خود بپردازند.

رئیس انجمن آلزایمر لرستان عنوان کرد: هدف از تشکیل انجمن آلزایمر، ارائه خدمات رایگان آموزشی، مراقبتی و درمانی به بیماران آلزایمری بوده است که خوشبختانه این انجمن در لرستان نیز شکل گرفته و یک دفتر کار در محل معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی به انجمن آلزایمر اختصاص داده شده است.

وی بیان کرد: برخلاف اینکه در سال‌های گذشته بیماری‌های واگیردار در سطح کشور شایع و مشکل‌ساز بود، امروزه بیماری‌های غیر واگیر مانند آلزایمر و بیماری‌های قلبی و عروقی در اولویت قرار دارد.

تیموری تصریح کرد: در حال حاضر مراحل ثبت رسمی انجمن در حال انجام است و به محض تأیید اساسنامه توسط فرمانداری، انجمن آلزایمر لرستان به طور رسمی آغاز به کار خواهد کرد.

وی با اشاره به نقش افزایش سن در احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر، خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت، 5 درصد افراد بالای 65 سال به بیماری آلزایمر مبتلا خواهند شد که بعد از 80 سالگی، این احتمال به 45 درصد می‌رسد.

رئیس انجمن آلزایمر لرستان با بیان اینکه پیش بینی شده در سال 1420، 25 درصد جمعیت کشور را افراد بالای 65 سال تشکیل دهند، گفت: بالارفتن سطح بهداشت، تغییر سبک زندگی و بهبود وضعیت اقتصادی نسبت به گذشته سبب شده که در کشور ایران همزمان با سایر کشورها میزان امید به زندگی افزایش یابد.

وی با بیان اینکه 65 درصد افراد مستقر در خانه‌های سالمندان، به بیماری آلزایمر مبتلا هستند، اظهارداشت: سالیانه 7.7 میلیون نفر در جهان به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شوند و هر 4 ثانیه یک نفر در دنیا به این بیماری دچار می‌شود.

تیموری افزود: با توجه به اینکه در لرستان هر هفت دقیقه، یک نفر از افراد بالای 65 سال به آلزایمر مبتلا می‌شود، این ضرورت ایجاد شد که این افراد شناسایی شوند و انجمن هایی شکل بگیرد تا به ارائه آموزشهای لازم در جهت پیشگیری و به تأخیر انداختن روند بیماری در افراد مبتلا بپردازد.

وی عنوان کرد: باید به خانواده های این بیماران کمک کنیم تا به درک درستی از بیماری آلزایمر و عوارض ناشی آن برسند، کمااینکه هر چه اطلاعات خانواده‌ها بیشتر باشد، امکان مراقبت آسانتر می‌شود و استرس ناشی از این بیماری هم در خانواده کاهش می‌یابد.

رئیس انجمن آلزایمر لرستان تصریح کرد: نخستین انجمن آلزایمر ایران در سال 1380 در تهران به ثبت رسید و سال 85 نیز به عضویت دائم انجمن جهانی آلزایمر درامد و تاکنون نیز در حال ارائه خدمات آموزشی، درمانی، مراقبتی و حمایت و توانمندسازی افراد مبتلا به دمانس و آلزایمر است.

وی در رابطه با شرح وظایف نمایندگی انجمن‌های آلزایمر در استان‌ها، بیان کرد: دفاتر انجمن‌های آلزایمر در وهله اول باید به اقدامات آموزشی بپردازند تا مردم نسبت به این بیماری شناخت پیدا کنند و در نتیجه اگر در خانواده‌های خود افرادی را دارند که در حال فراموشی یا مبتلا هستند را هر چه سریعتر به روانپزشک معرفی کنند تا تشخیص قطعی توسط پزشک انجام شود.

تیموری با بیان اینکه یکی از وظایف انجمن‌ها، تفکیک بیماری آلزایمر از سایر بیماری‌هاست، گفت: از آنجایی که برخی از بیماری‌ها مثل افسردگی، سکته مغزی و بیماریهای قلبی ـ عروقی علائمی شبیه آلزایمر دارند و لازم است که حتماً به پزشک مراجعه شود تا در صورت تشخیص بیماری آلزایمر، مراحل درمان، آغاز شود.

وی اظهارداشت: برخی از عوامل مثل سن بالای 60 سال، سابقه خانوادگی، سکته‌های مغزی، بیماریهای قلبی عروقی، کمبود فعالیتهای بدنی و ورزشی و سابقه ضربه شدید به سر، می‌تواند زمینه ساز ابتلا به بیماری آلزایمر در فرد شود.‌

رئیس انجمن آلزایمر لرستان در رابطه با علائم هشداردهنده بیماری آلزایمر،افزود: علائمی مانند اختلال حافظه به طوری که در کارهای روزانه ایجاد مشکل کند، ضعف بیان، جابجا گذاشتن اجسام، گم کردن زمان و مکان مثلاً در خیابان راه خود را گم کند و نداند که چگونه به آنجا رفته و یا نتواند راه خانه خود را دوباره پیدا کند، اینها همه علائمی است که باید ما را به این فکر بیندازد که ممکن است نشانه‌هایی از بیماری آلزایمر باشد.

وی عنوان کرد: البته در طول روز ممکن است همه افراد بخاطر خستگی یا مشغله‌های زیاد، برخی از امور را فراموش کنند ولی این فراموشی موقتی است و با کمی فکر کردن ممکن است فرد آن مسئله را به یاد بیاورد در حالیکه در بیماری آلزایمر چنین نیست و فرد مبتلا هر چقدر هم که فکر کند آن موضوع فراموش شده را به خاطر نمی‌آورد.

تیموری بیان کرد: آلزایمر یک بیماری پیش رونده است که از اختلال در حافظه کوتاه مدت شروع می‌شود و به تدریج حافظه بلندمدت را هم دربرمی‌گیرد؛ یکی از نشانه‌های آلزایمر این است که فرد مبتلا کارهایی را که به تازگی انجام داده فراموش می‌کند اما خاطرات کودکی و مسائل مربوط به گذشته‌های دور را به خاطر می‌آورد.

وی  تصریح کرد: پس از راه‌اندازی و آغاز بکار انجمن، به طور حتم آموزش‌های همگانی مرتبط با بیماری آلزایمر را در دستور کار قرار خواهیم داد و اطلاعات و آگاهی‌های لازم را از طریق رسانه‌ها به اطلاع مردم خواهیم رساند که انتظار داریم خیرین نیز در این رابطه با ما هم قدم شوند.

انتهای پیام/  برگشت به تلكس خبري